Εισαγωγή

Το μενού της εβδομάδας που μόλις έκλεισε, περιελάμβανε για τις ομάδες του Επιμορφωτικού Συλλόγου Νέας Μάκρης, 7 επίσημα παιχνίδια! Οι άνθρωποι του Συλλόγου μας, κατέβαλλαν κάθε δυνατή προσπάθεια, ώστε όλες οι εντός και εκτός έδρας αναμετρήσεις να διεξαχθούν σε άριστες για όλες τις ομάδες, συνθήκες. Οι αθλητές και οι αθλήτριες του Συλλόγου μας, προσφέροντας πλούσιο θέαμα, για ακόμα μια εβδομάδα έφεραν πολλά θετικά αποτελέσματα στην πόλη μας, κερδίζοντας για ακόμα μια φορά το χειροκρότημα για τις προσπάθειές τους! Πάμε να δούμε αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα των ομάδων μας…

Τετάρτη 30/10/2019

Γυναίκες Volley

Λόγω της αργίας της 28ης Οκτωβρίου, η ομάδα volley του Συλλόγου μας, αγωνίστηκε εντός έδρας στις 30 Οκτωβρίου, με αντίπαλο την ομάδα του Α.Ο. Καρέα στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του Τοπικού Πρωταθλήματος Γυναικών όπου, συμμετέχουν. Τα κορίτσια της Νέας Μάκρης, υπό τις οδηγίες του coach Γιάννη Φάκα, δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα και κατάφερε να φθάσει σε μία εύκολη νίκη με τελικό σκορ 3 – 0. Αναλυτικά τα σετ: 25-22, 25-20, 25-17. Η νίκη αυτή διατήρησε την ομάδα της Νέας Μάκρης, στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Πέμπτη 31/10/2019

Ανδρικό Τμήμα Μπάσκετ

Η ανδρική ομάδα μπάσκετ, φέτος έχει βαλθεί να τρελάνει όλο το κόσμο… Μπορεί εντός έδρας να μην έχει καταφέρει ακόμα να δει τη χαρά της νίκης, μετρώντας δυο ήττες στα δύο παιχνίδια που έχει δώσει στο “Γιάννης Δημητριάδης“, όμως εκτός έδρας έχει αρχίσει να αποτελεί φόβο και τρόμο για την κατηγορία, καθώς μετράει 3 νίκες στις 3 εκτός έδρας αναμετρήσεις που έχει δώσει μέχρι τώρα! Σειρά αυτή τη φορά είχε η ομάδα του Ο.Φ.Η. Ηρακλείου, την οποία η ομάδα της Νέας Μάκρης, νίκησε με τελικό σκορ 58 – 67. Οι αθλητές του coach Σπύρου Μπούτζη, παίζοντας συγκεντρωμένα και πολύ συγκροτημένα από το 15ο λεπτό της αναμέτρησης και έπειτα, κατάφεραν να ανατρέψουν μια διαφορά 10 πόντων και να φτάσουν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα. Με την νίκη της αυτή, η ομάδα της Νέας Μάκρης, βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογίας. Επόμενος αγώνας με Γ.Σ. Άρτεμις Αχαρνών εντός έδρας.

Σάββατο 2/11/2019

Παμπαίδες Β’ 2006

Άλλη μια νίκη για το τμήμα Παμπαίδων Β’ 2006 του Συλλόγου μας! Οι αθλητές της Νέας Μάκρης, αυτή τη φορά, ταξίδεψαν στο μακρινό Λαύριο, όπου αντιμετώπισαν την τοπική ομάδα του Γ.Σ. Λαυρίου. Οι αθλητές του coah Αλέξανδρου Κουσάση, όπως δείχνει το τελικό σκορ (25 – 53) δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα, δίνοντας έτσι συνέχεια στο νικηφόρο του σερί που έφτασε το 3 – 0, μετά την ήττα της πρώτης αγωνιστικής. Επόμενος αντίπαλος Α.Ο. Καλλιτεχνούπολης εντός έδρας.

Κυριακή 3/11/2019

Παιδικό Μπάσκετ

Μετά από μια εβδομάδα ξεκούρασης, η ομάδα μπάσκετ των παίδων του Επιμορφωτικού Συλλόγου Νέας Μάκρης, επανήλθε στα παρκέ, παίζοντας εντός έδρας απέναντι την ομάδα του Γ.Σ. Λαυρίου. Φαίνεται πως η διακοπή έκανε κακό στους αθλητές του coach Αλέξανδρου Κουσάση, καθώς ηττήθηκαν με τελικό σκορ 30 – 51, φανερώνοντας έλλειψη συνοχής στο παιχνίδι τους. Επόμενος αντίπαλος η ομάδα του Α.Σ. Παιανίας “Κτησιφών”, εκτός έδρας.

Έφηβοι μπάσκετ

Εξαιρετική προσπάθεια απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο, την ομάδα του Γ.Σ. Λαυρίου, έκαναν οι αθλητές της εφηβικής ομάδας μπάσκετ του Συλλόγου μας. Μπορεί να ηττήθηκαν με τελικό σκορ 50 – 69, όμως κέρδισαν το χειροκρότημα της εξέδρας καθώς όλα τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους. Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού η παρουσία της ομάδας με τις νέες τους εμφανίσεις, ευγενική χορηγία της σχολής οδηγών Πέτρος Μερτζεμεκιανός και του φροντιστηρίου “Το Σύμβολο“. Επόμενος αντίπαλος Α.Σ. Παιανίας “Κτησιφών”, εκτός έδρας.

Μίνι μπάσκετ

Το τρίτο σε σειρά παιχνίδι, που ήταν προγραμματισμένο να διεξαχθεί στο Κλειστό “Γιάννης Δημητριάδης“, το μεσημέρι της Κυριακής, έμελλε να είναι εκείνο που θα χάριζε, επιτέλους, ένα ροζ φύλλο αγώνα στη Νέα Μάκρη! Όσοι είχαν την τύχη να βρεθούν στις εξέδρες, αντέχοντας το πεντάωρο σχεδόν συνεχών αγώνων μπάσκετ, έφυγαν με όμορφες εικόνες από τους μικρούς αθλητές και των δύο ομάδων. Πολύ καλή εμφάνιση τόσο από την ομάδα της Νέας Μάκρης, όσο και από εκείνη της Καλλιτεχνούπολης και νίκη των γηπεδούχων στις λεπτομέρειες. Τελικό σκορ 48 – 43. Επόμενος αντίπαλος Α.Ο. Κρόνος Γέρακα, εκτός έδρας.

Volley Κορίτσια Κ18

Αρνείται να χάσει… Η ομάδα αυτή μετά την νίκη απέναντι στην ομάδα της Ραφήνας, αποδεικνύει σε όλους μας ότι δεν θέλει να χάσει! Το απόγευμα της Κυριακής, τα κορίτσια της Νέας Μάκρης, αγωνίστηκαν απέναντι στην ομάδα της Ραφήνας εκτός έδρας. Οι αθλήτριες του coach Δημήτρη Φάκα, παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2 – 0 σετ (25 – 21 και 25 – 20)) δείχνοντας ότι θα αποτελέσουν εύκολο “θήραμα” για τους γηπεδούχους, έδειξαν στο τρίτο σετ σημάδια αντίδρασης καταφέρνοντας να το κερδίσουν με 23 – 25 και να αναπτερώσουν τις ελπίδες τους. Το 4ο σετ ήταν μια πραγματική τιτανομαχία και όπως δείχνει το σκορ (24 – 26) ήταν το σετ εκείνο που έδειξε πως τα κορίτσια της Νέας Μάκρης, έχουν αστείρευτα ψυχικά αποθέματα και αρνούνται να χάσουν! Το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, με τις αθλήτριες του Επιμορφωτικού να φτάνουν στη νίκη με 11 – 15 κατακτώντας ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα, διατηρώντας την ομάδα στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Επόμενος αντίπαλος εντός έδρας η πρωτοπόρος ομάδα  Α.Σ. Σπάτων “Γαία”.

Δευτέρα 4/11/2019

Ακόμα μια εκτός έδρας νίκη, προσέθεσε η γυναικεία ομάδα Volley του Συλλόγου μας στην πορεία της στο πρωτάθλημα Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών Ε.Σ.Π.Α.Α.Α.. Η ομάδα του Γιάννη Φάκα, αντιμετώπισε εκτός έδρας την ιστορική ομάδα του Πανελληνίου Γ.Σ. την οποία κέρδισαν με τελικό σκορ 1 – 3 (22-25, 25-23, 15-25, 19-25). Φαίνεται ότι η ομάδα της Νέας Μάκρης, με το πολύ καλό ξεκίνημά της, τέσσερις νίκες σε τέσσερα παιχνίδια, θα πρωταγωνιστήσει στο φετινό πρωτάθλημα, αν και νεοφώτιστη! Επόμενος αντίπαλος Γ.Σ. Απόλλων, εντός έδρας
Ο Σύλλογος, το τεχνικό τιμ και οι αθλήτριες ευχαριστούν θερμά τη διεύθυνση του εστιατορίου “Το Πλοκάμι“, που βρίσκεται στο λιμανάκι της Νέας Μάκρης, για την παράθεση γεύματος στις αθλήτριες μας το μεσημέρι της Κυριακής!