ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ 18 – 24 ΜΑΡΤΙΟΥ

Μια εβδομάδα που σφραγίστηκε από την άνοδο και μαθηματικά της ανδρικής ομάδας μπάσκετ έκλεισε και μια εβδομάδα που θέλουμε να χαρακτηριστεί από την άνοδο της γυναικείας ομάδας volley ανοίγει… Πάμε να δούμε αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα αγώνων των ομάδων του Επιμορφωτικού Συλλόγου Νέας Μάκρης:

19/3/2019
Μπάσκετ Ανδρών
Στο εξ’ αναβολής παιχνίδι που έγινε στο Κλειστό “Γιάννης Δημητριάδης”, οι αθλητές της Νέας Μάκρης νίκησαν με τελικό σκορ 69 – 54, μια από τις πιο δυνατές ομάδες της κατηγορίας, την ομάδα του Κυψελιακού. Οι παίκτες του Επιμορφωτικού, παίζοντας όμορφο και πειθαρχημένο μπάσκετ, δεν έδωσαν δικαίωμα σε κανένα σημείου του παιχνιδιού στους αντιπάλους τους να σκεφτούν ότι θα φύγουν από τη Νέα Μάκρη με το ροζ φύλλο αγώνα.

20/3/2019
Volley Γυναικών
Σε ένα παιχνίδι που τα κορίτσια της γυναικείας ομάδας volley γνώριζαν ότι δεν πρέπει να χάσουν ούτε έναν πόντο στη βαθμολογία, παρουσιάστηκαν αποφασισμένες και πολύ σοβαρές. Στον αγώνα που έγινε στο κλειστό του Στρέφη απέναντι στην ομάδα του Π.Α.Ο. Κουκακίου, και με αρχηγό αποστολής τον Πρόεδρο του Συλλόγου κο Νίκο Καραβασίλη, η ομάδα της Νέας Μάκρης, νίκησε με σκορ 0 – 3 σετ, σε ένα ματς που μόνο εύκολο δεν ήταν . Όπως δείχνουν όλα τα σετ, χρειάστηκε απίστευτη ωριμότητα και ψυχραιμία από τις αθλήτριες του Επιμορφωτικού, ώστε να φτάσουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα που κράτησε την ομάδα στο κυνήγι της πρώτης θέσης και της απευθείας ανόδου στην Α’ Τοπική Κατηγορία. Αναλυτικά τα σετ: 23-25, 23-25, 21-25.

22/3/2019
Μια ακόμα νίκη, τη δεύτερη μέσα σε διάστημα λίγων ημερών, που ισοδυναμεί με εξασφάλιση της ανόδου στη Β’ ΕΣΚΑ, πέτυχε η ανδρική ομάδα μπάσκετ του Συλλόγου. Οι αθλητές του coach Σπύρου Μπούτζη, μπορεί να μην έπιασαν καλή απόδοση, όμως έχοντας λύσεις από τον πάγκο, κατάφεραν να νικήσουν σε ένα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι, παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Το τελικό σκορ (47 – 51) απέναντι στην ομάδα του Αρίωνα Αμαρουσίου, έδωσε το σήμα για την έναρξη των πανηγυρισμών στις τάξεις της ομάδας για την κατάκτηση 3 αγωνιστικές πριν το φινάλε, της ανόδου στην Β’ ΕΣΚΑ, μετά από 3 χρόνια απουσίας.

23/3/2019
Παγκορασίδες Volley

Την ήττα με σκορ 3 – 0 γνώρισε η ομάδα των Παγκορασίδων μας στον εκτός έδρας αγώνα που έδωσε με την ομάδα του Γ.Σ. Κερατέας, το Σάββατο 23 Μαρτίου, αναλυτικά τα σετ: 25-7, 25-12, 25-11 ).

24/3/2019
Μπάσκετ Παμπαίδων 2004
Την ήττα με σκορ 68 – 29, γνώρισε η ομάδα μπάσκετ των Παμπαίδων μας, από μια αρκετά δυνατή ομάδα, τον Άγιο Νικόλαο Παλλήνης. Οι αθλητές του κου Αλέξανδρου Κουσάση, αγωνίστηκαν ακολουθώντας τις οδηγίες του, κερδίζοντας σημαντικές εμπειρίες για τη συνέχεια!

Μετά από μια εβδομάδα που το πρόγραμμα αγώνων ήταν περιορισμένο, λόγω του τριημέρου της εθνικής μας επετείου, της 25ης Μαρτίου, τα τμήματά μας, ξαναμπαίνουν στους αγωνιστικούς χώρους, για να χαρούν τη συμμετοχή και να αγωνιστούν πάντα με γνώμονα το εύ αγωνίζεσθε! Ο αγώνας φυσικά, που κλέβει την παράσταση είναι εκείνος της Τετάρτης 27/3 της γυναικείας ομάδας volley, στον τελικό των τελικών, απέναντι στην πρωτοπόρο ομάδα της Δεξαμενής Μεταμόρφωσης. Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Επόμενοι Αγώνες (26 – 31 Μαρτίου)

Γυναικείο Volley: Ε.Σ. Νέας Μάκρης – Α.Ο. Δεξαμενή Μεταμόρφωσης
27/3/2019 21:30 Κλ. Γιάννης Δημητριάδης

Ανδρικό Μπάσκετ: Ε.Σ. Νέας Μάκρης – Φ.Ο. Τούφας Χαλανδρίου
29/3/2019 21:30 Κλ. Γιάννης Δημητριάδης

Μπάσκετ Προμίνι: Ε.Σ. Νέας Μάκρης – Γ.Σ. Παλλήνης
30/3/2019 12:30 Κλ. Γιάννης Δημητριάδης

Μπάσκετ Παμπαίδων 2004 Α’ : Α.Ο. Πικερμίου – Ε.Σ. Νέας Μάκρης