ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ ΠΛΟΥΣΙΟ ΘΕΑΜΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΠΛΟΥΣΙΟΤΕΡΗ!

Εισαγωγή

Πλούσια σε θέαμα, ήταν η εβδομάδα που μόλις τελείωσε για τα περισσότερα τμήματα του Επιμορφωτικού Συλλόγου Νέας Μάκρης. Τα αποτελέσματα βέβαια, δεν ήταν τα καλύτερα δυνατά, καθώς σε 6 επίσημα παιχνίδια των ομάδων μας, μόνο μια κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα. Οι αθλητές και οι αθλήτριές μας όμως, μέσα από τις ήττες καλούνται με τη συνεχή προπόνηση, να διορθώσουν τα όποια λάθη και να παρουσιαστούν έτοιμοι και έτοιμες στη συνέχεια των αγωνιστικών τους υποχρεώσεων. Πάμε να δούμε αναλυτικά τα αποτελέσματα των ομάδων μας, αλλά και το αναλυτικό πρόγραμμα της τρέχουσας εβδομάδας…

Πέμπτη 14/11/2019

Ανδρικό Τμήμα Μπάσκετ

Στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών, η ανδρική ομάδας μπάσκετ του Επιμορφωτικού Συλλόγου Νέας Μάκρης, αντιμετώπισε μια εκ των αήττητων ομάδων του πρωταθλήματος εκτός έδρας, την Μ.Ε.Ν. Ιλίου. Οι αθλητές του coach Σπύρου Μπούτζη, μπήκαν κάπως νωχελικά στον αγωνιστικό χώρο και οι γηπεδούχοι που εκμεταλλεύτηκαν άριστα την έδρα τους, κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο δεκάλεπτο με 20 – 7. Στη συνέχεια, οι αλλαγές της ομάδας της Νέας Μάκρης, βοήθησαν αρκετά ώστε να κλείσει η διαφορά, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το σκορ να δείχνει 33 – 29 υπέρ της γηπεδούχου ομάδας. Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, όπου η ομάδα του Επιμορφωτικού, προσπάθησε αρκετές φορές να περάσει μπροστά στο σκορ, αλλά δεν τα κατάφερε, σαν αποτέλεσμα είχε οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στην τελευταία περίοδο με τους γηπεδούχους να διατηρούν την πρωτοπορία με βραχεία κεφαλή τεσσάρων πόντων 47 – 43. Στη τελευταία περίοδο, ένα νεκρό 3-λεπτο της ομάδας μας, είχε σαν αποτέλεσμα η ομάδα από τα Δυτικά Προάστια, να το εκμεταλλευτεί άριστα και να πάρει εν ριπή οφθαλμού, διαφορά 15 πόντων και το υπόλοιπο του παιχνιδιού, να λάβει χαρακτήρα διαδικαστικό και για τις δύο ομάδες. Το τελικό σκορ 68 – 56 κρίνεται δίκαιο για την πρωτοπόρο ομάδα της Μ.Ε.Ν. Ιλίου.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Επιμορφωτικού, ο Α.Σ. Αναγέννησης Πετραλώνων σε ένα αρκετά κρίσιμο παιχνίδι για την ομάδα μας.

Σάββατο 16/11/2019

Παμπαίδες Β’ 2006

Στο πρώτο από τα δύο παιχνίδια που ήταν προγραμματισμένα για να διεξαχθούν το Σαββατοκύριακο για την ομάδα των Παμπαίδων του Συλλόγου μας, οι αθλητές του coach Αλέξανδρου Κουσάση, κόντραραν όσο μπορούσαν την πολύ δυνατή ομάδα της Ο.Κ.Α. Μεσογείων αλλά τελικά γνώρισαν δίκαιη ήττα με τελικό σκορ 53 – 37.

Κυριακή 17/11/2019

Κ18 Volley Κοριτσιών

Στο ντέρμπι κορυφής, των δύο αήττητων ομάδων του πρωταθλήματος, η ομάδα της Νέας Μάκρης, δεν κατάφερε να αντεπεξέλθει επαρκώς στο επίπεδο δυσκολίας του αγώνα. Οι αθλήτριες του coach Δημήτρη Φάκα, αντιμετώπισαν εντός έδρας την ομάδα του Α.Σ. Σπάτων “Γαία”, και ηττήθηκαν δίκαια με 0 – 3 σετ (10-25, 22-25, 15-25). Με την ήττα τους αυτή, τα κορίτσια, από τη δεύτερη θέση, βρέθηκαν ξαφνικά στην 4η (!) πληρώνοντας έτσι, τους πολλούς χαμένους βαθμούς στα προηγούμενα παιχνίδια του πρωταθλήματος. Επόμενος αντίπαλος, η ουραγός ομάδα του Μ.Ε.Σ. Μαραθώνα, εκτός έδρας

Μίνι μπάσκετ

Μίνι τμήμα αλλά και maximum εμπειρίες και συναισθήματα! Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς, οι αθλητές του coach Γιάννη Κολοκυθά, αγωνίστηκαν απέναντι στην ομάδα του Αττικού Α.Ο.Κ., εντός έδρας. Οι μικροί μας αθλητές, αγωνίστηκαν με πάθος σε ένα ακόμα παιχνίδι, ακολούθησαν τις οδηγίες του προπονητή τους, αλλά τελικά ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες με σκορ 39 – 40. Στις νίκες χαιρόμαστε, στις ήττες μαθαίνουμε … και είναι σίγουρο, ότι οι μικροί αθλητές μας απέκτησαν αρκετές εμπειρίες από αυτό το πολύ κλειστό παιχνίδι! Επόμενος αντίπαλος εκτός έδρας, η ομάδα του Γ.Σ. Παλλήνης.

Παμπαίδες Β’ 2006 Μπάσκετ

Στο δεύτερο, εξ’ αναβολής, παιχνίδι, που ήταν προγραμματισμένο αυτό το Σαββατοκύριακο, η ομάδα Μπάσκετ των Παμπαίδων της Νέας Μάκρης, κατάφεραν να χαρίσουν στο Σύλλογο, το μόνο ροζ φύλλο αγώνα της εβδομάδας. Κατάφεραν να επικρατήσουν πολύ εύκολα, της ομάδας του Α.Ο. Καλλιτεχνούπολης, εντός έδρας με σκορ 79 – 42, σκορπίζοντας αρκετά χαμόγελα στις εξέδρες. Επόμενος αντίπαλος εντός έδρας, η ομάδα του Γ.Σ. Κερατέας.

Δευτέρα 18/11/2019

Γυναίκες Volley

Στα πλαίσια της 6ης Αγωνιστικής της Α’ Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ, η ομάδα της Νέας Μάκρης, αντιμετώπισε εκτός έδρας την ομάδα του Γ.Σ. Απόλλων Αγίου Δημητρίου. Η ομάδα του coach Γιάννη Φάκα, σε ένα πραγματικό ντέρμπι κορυφής, δυστυχώς γνώρισε την ήττα, όμως με το ελάχιστο δυνατό κόστος, καθώς έχασε με 3 – 2 σετ (25-19, 23-25, 16-25, 25-19, 15-8) νίκησε με σκορ 3 – 0 σετ (25-21, 25-18, 25-18). Ο βαθμός όμως που κέρδισαν από την ήττα αυτή, ήταν αρκετός ώστε να φέρει την ομάδα της Νέας Μάκρης, στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, καθώς η ομάδα της Α.Ε. Γκράβας, γνώρισε και αυτή την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Επόμενος αντίπαλος, εντός έδρας η ομάδα του Α.Ο. Παλλήνης.

Επόμενη εβδομάδα...

Μία πολύ πλούσια εβδομάδα σε αγώνες για το Σύλλογό μας. Ούτε ένας ούτε δύο, αλλά… 6 επίσημοι αγώνες περιμένουν τους φίλους του αθλητισμού! Την αυλαία ανοίγει η ανδρική ομάδα μπάσκετ, που δοκιμάζεται εκτός έδρας στο πάντα αφιλόξενο γήπεδο του Ρουφ, με αντίπαλο την ομάδα της Αναγέννησης Πετραλώνων, ενώ το πρόγραμμα κλείνει η γυναικεία ομάδα Volley του Συλλόγου μας, εντός έδρας με αντίπαλο την άλλοτε κραταιά ομάδα του Α.Ο. Παλλήνης. Θα καταφέρουν οι αθλητές του coach Σπύρου Μπούτζη να φέρουν ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα στη Νέα Μάκρη, αποσπώντας πλεονέκτημα για το υπόλοιπο του πρωταθλήματος έναντι των αντιπάλων τους; Θα καταφέρουν οι Γυναίκες του coach Γιάννη Φάκα να διατηρηθούν στην κορυφή της βαθμολογίας; Οι απαντήσεις θα δοθούν σύντομα στους αγωνιστικούς χώρους… Πάμε να δούμε αναλυτικά το πρόγραμμα της εβδομάδας:

Πρόγραμμα Αγώνων

• Πέμπτη 21/11/2019, Ανδρικό Μπάσκετ, 20:00 Κλειστό Ρουφ: Α.Σ. Αναγέννηση Πετραλώνων vs Ε.Σ. Νέας Μάκρης
  • Κυριακή 24/11/2019, Μίνι Μπάσκετ Αγοριών, 10:00, Κλειστό Παλλήνης: Γ.Σ. Παλλήνης vs Ε.Σ. Νέας Μάκρης
  • Κυριακή 24/11/2019, Παίδες Μπάσκετ, 12:30, Κλειστό “Γιάννης Δημητριάδης”: Ε.Σ. Νέας Μάκρης vs Α. Ο. Καλλιτεχνούπολης
  • Κυριακή 24/11/2019, Παμπαίδες Μπάσκετ, 14:00, Κλειστό “Γιάννης Δημητριάδης”: Ε.Σ. Νέας Μάκρης vs Γ. Σ. Κερατέας
  • Κυριακή 24/11/2019, Volley K18 (Κορασίδες), 15:00, Κλειστό Καβαρνού: Μ.Ε.Σ. Μαραθώνα vs Ε.Σ. Νέας Μάκρης
  • Δευτέρα 25/11/2019, Volley Γυναικών, 21:45, Κλειστό “Γιάννης Δημητριάδης”: Ε.Σ. Νέας Μάκρης vs Α.Ο. Παλλήνης