ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ PLAY OFF ΑΝΟΔΟΥ ΓΙΑ ΤΟ VOLLEY ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Όσοι τυχεροί βρέθηκαν στο Κλειστό Γήπεδο “Γ. Δημητριάδης“, το βράδυ της Παρασκευής 29-04-2022 και δεν ήταν λίγοι, πανηγύρισαν την πρόκριση της γυναικείας ομάδας Volley του Ε.Σ. Νέας Μάκρης, στον Τελικό των Play Off Ανόδου στη Β’ Εθνική Κατηγορία!

Η δίψα του φίλαθλου κόσμου της Νέας Μάκρης, για επιτυχίες και για διακρίσεις, ήταν τόσο εμφανής που με το ρολόι του γηπέδου να δείχνει 21:15, ένα τέταρτο δηλαδή προτού την έναρξη του αγώνα, οι κερκίδες του γηπέδου μας, είχαν σχεδόν γεμίσει! Το κλίμα στην κερκίδα ήταν πολύ ενθουσιώδες και αισιόδοξο, μιας και ειδικά οι πιστοί φίλοι της ομάδας, γνώριζαν πως όταν τα κορίτσια του Coach Φάκα, πιάσουν ρυθμό, παρασύρουν όποιον βρεθεί απέναντί τους! Και δεν έπεσαν έξω…

Είσοδος Ομάδων

Μπορεί τα κορίτσια της Νέας Μάκρης, να μπήκαν σφιχτά στο πρώτο σετ και να βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, όταν το σκορ έγραφε 17 – 20 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας, του Α.Ο. Αγίου Στεφάνου, όμως ένα απίστευτο σερί 8 – 1, έδωσε το πρώτο σετ στη γηπεδούχο ομάδα. Ένα σετ το οποίο ήρθε με την ορμή που μετέφεραν στα κορίτσια οι φίλοι της ομάδας μας δίνοντάς την απαραίτητη αυτοπεποίθηση στις μικρότερες ηλικιακά και άπειρες αθλήτριές μας.

Στο δεύτερο σετ, πάλι η ομάδα του Αγίου Στεφάνου ήλεγχε το σκορ. Στο κρίσιμο σημείο όμως, με το σκορ να δείχνει 18 – 20 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας, η Νέα Μάκρη με διαδοχικά μπλοκ, άσσους και λάθη της φιλοξενούμενης ομάδας, κέρδισε και το δεύτερο σετ (25 – 22), κάνοντας το 2 – 0 στα σετ, υπέρ της ομάδας του Επιμορφωτικού.

Το τρίτο σετ ήταν η απόλυτη επιβεβαίωση πως η ομάδα μας φέτος, επάξια έχει φτάσει τόσο μακριά. Η Νέα Μάκρη διατηρώντας σε όλη τη διάρκεια του τρίτου σετ διαφορά 7 με 8 πόντους ήλεγχε το σετ και παρά τις προσπάθειες των κοριτσιών από τον Άγιο Στέφανο να αιφνιδιάσουν στο τέλος εκμεταλλευόμενες τη χαλάρωση των κοριτιών μας, όταν από 19 – 12 το σκορ πήγε 19 – 16, τελικά με σερί 6 – 1,  έστειλαν την ομάδα μας στο τελικό των Play Off και όλους εμάς στα ουράνια, να πλέουμε σε πελάγη ευτυχίας για την επιτυχία αυτή.

Από την ομάδα της Νέας Μάκρης, αν προσπαθήσουμε να διακρίνουμε κάποια αθλήτρια για την απόδοσή της, θα αδικήσουμε τις υπόλοιπες, καθώς η νίκη προήλθε από συνολική προσπάθεια όλων των κοριτσιών μας, τα οποία με υπέροχα σέρβις, δυνατά μπλοκ, καταπλητικές επιθέσεις και τρομερές άμυνες καθοδηγούμενες από τον πολύπειρο προπονητή μας κο Γιάννη Φάκα, πρόσφεραν απίστευτο θέαμα, απέναντι σε μια επάξια και αξιόμαχο αντίπαλο ομάδα.

Το τελικό σκορ Ε.Σ. Νέας ΜάκρηςΑ.Ο. Αγίου Στεφάνου 3 – 0 (25-21, 25-22, 25-17) και με συνολικά 3 νίκες υπέρ της Νέας Μάκρης (οι δύο νίκες σημειώθηκαν κατά τη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος) οδηγεί την ομάδα της Νέας Μάκρης στον τελικό των Play Off, όπου θα αντιμετωπίσει την νικήτρια ομάδα του άλλου ημιτελικού, ανάμεσα σε Γ.Σ. Γλυκών Νερών – Ο.Π.Ε. Χαλκίδας. Με την ομάδα των Γλυκών Νερών να προηγείται 2 – 1 στις νίκες σε αυτή τη σειρά αγώνων (η πρόκριση κρίνεται στις 3 νίκες).

Τελικός Πόντος

Κάνοντας έναν μικρό απολογισμό, θα λέγαμε πως η πορεία και η επιτυχία της ομάδας, δεν είναι καθόλου τυχαία, όμως δεν είναι καθόλου στρωμένη με ροδοπέταλα. Αντιθέτως, θα λέγαμε πως έρχεται μετά από μια ακόμα δύσκολη περίοδο, ίσως τη δυσκολότερη σεζόν όλων των εποχών, όπου ανάμεσα στα υγειονομικά πρωτόκολλα, τις αναβολές αγώνων, την κακοκαιρία, έπρεπε να αντιμετωπίσουμε και να διαχειριστούμε και την ασφυκτική κατάσταση στο Κλειστό Γήπεδο “Γιάννης Δημητριάδης“, που κάθε χρόνο χειροτερεύει. Όλες αυτές οι δυσκολιες,  δίνουν την αίσθηση πως η επιτυχία αυτή είναι προϊόν θαύματος…

Προκειμένου λοιπόν, το θαύμα να μη σβήσει, θέλουμε όλους δίπλα στα παιδιά μας και στις ομάδες μας! Δήμο, ΚΕΔΜΑ κ Δημοτική αρχή Νέας Μάκρης, όπως βρέθηκαν την Παρασκευή στην εξέδρα (και τους ευχαριστούμε πολύ) διαπιστώνοντας ιδίοις όμασι το αποτέλεσμα των κόπων μας!