ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΜΑΣ

Εισαγωγή

Μετά τη διακοπή για τις εορτές των Χριστουγέννων, όλοι οι αθλητές και οι αθλήτριες του Επιμορφωτικού Συλλόγου Νέας Μάκρης ρίχτηκαν με τεράστια διάθεση στα παρκέ, κυνηγώντας τη νίκη και τη διάκριση αλλά και τις πολύτιμες εμπειρίες. Το μενού της εβδομάδας, μπορεί να περιελάμβανε 4 αγώνες μπάσκετ και 2 volley, όμως οι καιρικές συνθήκες, επέτρεψαν τη διεξαγωγή μόνο των 2 αγώνων μπάσκετ και τους 2 αγώνες volley.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τα αποτελέσματα της εβδομάδας, καθώς και το πρόγραμμα της τρέχουσας.

Πέμπτη 9/1/2020

Ανδρικό Τμήμα Μπάσκετ

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η ανδρική ομάδα μπάσκετ του Επιμορφωτικού Συλλόγου Νέας Μάκρης για το 2020. Στα πλαίσια της 13ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου, του πρωταθλήματος Β’ ΕΣΚΑ, η ομάδα της Νέας Μάκρης, αντιμετώπισε την ομάδα του Ε.Φ.Ο.Α. Σπύρος Λούης, στο Κλειστό Γήπεδο “Γιάννης Δημητριάδης“. Οι αθλητές της Νέας Μάκρης, δεν αντιμετώπισαν προβλήματα σε κανένα σημείο του αγώνα, από τους αντιπάλους τους, και έτσι έδωσαν τη δυνατότητα στον coach Σπύρο Μπούτζη, να δώσει αρκετό χρόνο συμμετοχής σε αθλητές οι οποίοι στα προηγούμενα παιχνίδια δεν είχαν πολλά αγωνιστικά λεπτά. Τελικό σκορ 54 – 70. Με τη νίκη της αυτή η ομάδα της Νέας Μάκρης, έφτασε τις 6 και πλέον βρίσκεται στην 8η θέση της Βαθμολογίας. Επόμενος αντίπαλος, εντός έδρας η ομάδα του Γ.Σ. Γλυκών Νερών.

Σάββατο 11/1/2020

Παμπαίδες Β’ 2006 Μπάσκετ

Το παιχνίδι μεταξύ της ομάδας μας και του Α.Ο. Καλλιτεχνούπολης δεν μπόρεσε να διεξαχθεί, λόγω ακαταλληλότητας του παρκέ στο γήπεδο της Καλλιτεχνούπολης. Επόμενος αντίπαλος εντός έδρας η Ο.Κ.Α. Μεσογείων.

ΠροΜίνι Μπάσκετ Αγοριών

Μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων τι καλύτερο για τους λιλιπούτειους αθλητές μας από έναν αγώνα μπάσκετ στο κλειστό γήπεδο της Ραφήνας! Οι παίκτες του κου Γιάννη Κολοκυθά, μπορεί να μην κατάφεραν να κερδίσουν  στο παιχνίδι, όμως σίγουργα χάρηκαν με τη συμμετοχή του στον αγώνα! Τελικό σκορ 64 – 41, με νικήτρια την ομάδα του Αργοναύτη Ραφήνας. Επόμενος αντίπαλος εντός έδρας ο Α.Ο. Καλλιτεχνούπολης.

Κυριακή 12/1/2020

Μίνι Μπάσκετ Αγοριών

Δυστυχώς παρά τις προσπάθειες για εξεύρεση ώρας τέλεσης του αγώνα, στις ώρες που ο Σύλλογός μας έχει διαθέσιμο το Κλειστό Γήπεδο “Γιάννης Δημητριάδης“, το αντίπαλο σωματείο του Α.Ο. Κρόνου Γέρακα, δεν συμφώνησε σε καμία από τις προτάσεις μας και έτσι ο αγώνας μπάσκετ Μίνι Αγοριών, αναβλήθηκε. Επόμενος αντίπαλος εκτός έδρας ο Αττικός Α.Ο.Κ.

Έφηβοι Μπάσκετ

Ομάδα “Συμβολο”, ομάδα “τρένο”, είναι μερικοί από τους χαρακτηρισμούς που δικαίως έχει κερδίσει φέτος η εφηβική μας ομάδα μπάσκετ! Με ακόμα μια σπουδαία εμφάνιση, οι αθλητές του coach Θωμά Δραγάνη ξεκίνησαν με το δεξί τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για τη νέα χρονιά! Στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος εφήβων, νίκησαν την ομάδα του Καλλίμαχου Μαραθώνα με σκορ 77 – 40.  Επόμενος αντίπαλος, εκτός έδρας ο Α.Ο. Πικερμίου Αετός.

Volley Κοριτσιών Κ18

Ποδαρικό με… το αριστερό για τα κορίτσια μας, καθώς το εμόδιο της ομάδας της Α.Ε. Γκράβας, αποδείχθηκε ανυπέρβλητο. Μέχρι το τρίτο σετ το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, καθώς οι δύο ομάδες έχοντας μοιραστεί τα πρώτα 2 και με το σκορ να είναι 1 – 1 σετ, κονταροχτυπήθηκαν μέχρι τελικής πτώσεως στο 3ο και όπως αποδείχθηκε πιο καθοριστικό σετ του αγώνα. Το σετ το κατέκτησε η ομάδα της Γκράβας με σκορ 27-25 και από εκεί και πέρα το έργο των κοριτσιών της Αθήνας έγινε πιο εύκολο. Κατέκτησαν και το 4ο σετ με σκορ 25 – 17 και μαζί τη νίκη. Σκορ: 3 – 1 (16-25, 25-15, 27-25, 25-17). Επόμενος αντίπαλος εντός έδρας ο Α.Ο. Παλλήνης.

Δευτέρα 13/1/2020

Γυναίκες Volley

Σε έναν αγώνα που μάλλον όλα τα κορίτσια μας θέλουν να το ξεχάσουν όσο πιο σύντομα γίνεται, η ομάδα της Νέας Μάκρης, ηττήθηκε με σχεδόν κάτω τα χέρια, με σκορ 3 – 0 από την ομάδα του Α.Π.Ο. Δάφνη Αγίου Δημητρίου. Οι αθλήτριες του coach Γιάννη Φάκα, δεν κατάφεραν να φανούν καθόλου ανταγωνιστικές και γνώρισαν την ήττα δίκαια. Τα σετ: 25-16, 25-17, 25-10. Επόμενος αντίπαλος εντός έδρας η ομάδα του Α.Ο. Θρακομακεδόνων.

Πρόγραμμα Εβδομάδας

Πολύ πλούσιο θέαμα αναμένεται να προσφέρουν όλες οι ομάδες του Επιμορφωτικού Συλλόγου Νέας Μάκρης, σε όλες τις ηλικίες στα πλαίσια των πρωταθλημάτων και τουρνουά όπου συμμετέχουν. Αρχής γενομένης με τον αγώνα της ανδρικής μας ομάδας μπάσκετ που θα αντιμετωπίσει την ομάδα των Γλυκών Νερών εντός έδρας και θέλει οπωσδήποτε τη νίκη που θα της δώσει ώθηση για να κυνηγήσει όσο το δυνατόν καλύτερη βαθμολογική θέση. Το Σαββατοκύριακο, τα τμήματα υποδομής του Επιμορφωτικού, ρίχνονται και αυτά με τη σειρά τους στη … “μάχη” κυνηγώντας σκορ και θέαμα. Το πρόγραμμα κλείνουν όπως πάντα τα κορίτσια στο βόλει, που θα παίξουν ένα ακόμα κρίσιμο παιχίδι, εντός έδρας με την ομάδα των Θρακομακεδόνων, προσπαθώντας να πάρουν χρυσούς πόντους στη μάχη για τη σωτηρία της ομάδας! Ας δούμε αναλυτικά το πρόγραμμα της εβδομάδας.

Πρόγραμμα Αγώνων

• Πέμπτη 16/01/2020, Ανδρικό Μπάσκετ, 21:30 Κλειστό  “Γιάννης Δημητριάδης”: Ε.Σ. Νέας Μάκρης vs Γ.Σ. Γλυκών Νερών
  • Σάββατο 18/01/2020, Προμίνι Αγοριών, 17:45, Κλειστό “Γιάννης Δημητριάδης”: Ε.Σ. Νέας Μάκρης vs Α.Ο. Καλλιτεχνούπολης
  • Σάββατο 18/01/2020, Παίδες Μπάσκετ, 18:15, Κλειστό Πικερμίου: Α.Ο. Πικερμίου “Αετός” vs Ε.Σ. Νέας Μάκρης
  • Κυριακή 19/01/2020, Παμπαίδες Β’ 2006 Μπάσκετ, 12:30, Κλειστό “Γιάννης Δημητριάδης”: Ε.Σ. Νέας Μάκρης vs Ο.Κ.Α. Μεσογείων
  • Κυριακή 19/01/2020, Μίνι Αγοριών Μπάσκετ, 12:45, Κλειστό Seven Sports Club: Αττικός Α.Ο. vs Ε.Σ. Νέας Μάκρης
  • Κυριακή 19/01/2020, Volley Κ18 (Κορίτσια), 14:00, Κλειστό “Γιάννης Δημητριάδης”: Ε.Σ. Νέας Μάκρης vs Α.Ο. Παλλήνη
  • Κυριακή 19/01/2020, Έφηβοι Μπάσκετ, 19:30, Κλειστό Πικερμίου: Α.Ο. Πικερμίου “Αετός” vs Ε.Σ. Νέας Μάκρης
  • Δευτέρα 20/01/2020, Volley Γυναικών, 21:45, Κλειστό  “Γιάννης Δημητριάδης”: Ε.Σ. Νέας Μάκρης vs Α.Ο. Θρακομακεδόνων