ΤΕΛΙΚΟΣ ΥΠΕΡΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ Γ’ ΕΣΚΑ 2018-2019

Τη Δευτέρα 15 Απριλίου, η ανδρική ομάδα μπάσκετ του Επιμορφωτικού Συλλόγου Νέας Μάκρης, βρέθηκε στην Πετρούπολη, όπου ήταν προγραμματισμένος να διεξαχθεί ο μεγάλος τελικός της Γ΄ΕΣΚΑ, μεταξύ των Πρωταθλητριών ομάδων Α.Ο. Ίρις Πετρούπολης vs Ε.Σ. Νέας Μάκρης, του Α’ και Β’ Ομίλου αντίστοιχα.

Σε ένα γήπεδο που η ομάδα του Συλλόγου μας στο παρελθόν έχει υποστεί μεγάλες σε έκταση ήττες, οι αθλητές του coach Σπύρου Μπούτζη, μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένοι να αποδείξουν ότι δικαίως κατέκτησαν την πρωτιά στον όμιλό τους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε εντυπωσιακά για την ομάδα της Νέας Μάκρης, όπου με εκπληκτική ευστοχία πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων έφτασε γρήγορα στο σκορ 4 – 11 στο πρώτο τέταρτο του πρώτου δεκαλέπτου. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Οι αθλητές της Ίριδας, παίζοντας σκληρή άμυνα και εκτελώντας συνεχώς πίσω από την γραμμή των τριών πόντων, βάζοντας τρίποντα με κάθε τρόπο (ακόμα και με το ένα χέρι, χωρίς να υπάρχει οπτική επαφή με το καλάθι!!) έκαναν ένα σερί 14-0, ανατρέποντας πλήρως την αρχική εικόνα και διαμορφώνοντας το σκορ σε 18-11, 4 λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 27 – 16, έχοντας αποκτήσει σαφές προβάδισμα στη μάχη των Πρωταθλητών.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι αθλητές της Νέας Μάκρης, προσπαθώντας να αλλάξουν το ρυθμό του παιχνιδιού, έσφιξαν την άμυνά τους, η οποία στο πρώτο δεκάλεπτο είχε δεχθεί 27 πόντους, αλλά παρόλα αυτά η Ίριδα έβρισκε πάντα τις λύσεις να χτυπά είτε από το τρίποντο, είτε με ντράιβ στο καλάθι, είτε με επιθετικά ριμπάουντ. Δυστυχώς, στο παιχνίδι αυτό, ήταν αισθητή η απουσία του εμπειρότατου σέντερ της ομάδας μας Γιάννη Ζαφειρόπουλου, ο οποίος λόγω ίωσης έμεινε εκτός μάχης, παρακολουθώντας το παιχνίδι από τον πάγκο. Κάπως έτσι το σκορ στο ημίχρονο έκλεισε με 43 – 31 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όλα φάνηκαν να τελειώνουν… οι αθλητές της Ίριδας έδειχναν ασταμάτητοι. Εκτελώντας κατά βούληση και τη διαφορά να ξεπερνά τους 20 πόντους, άρχισαν να ξυπνούν στους παλαιότερους άσχημες μνήμες από αυτό το γήπεδο. Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του σέντερ της ομάδας μας Πέτρου Δήμητσα, που έδειχνε να παλεύει επιθετικά μόνος του σε αυτό το δεκάλεπτο, το σκορ της 3ης περιόδου έκλεισε στο 70-49.

Κάπου εκεί, η ομάδα της Νέας Μάκρης, αποφάσισε να τα δώσει όλα για όλα. Ο coach Σπύρος Μπούτζης, επιλέγοντας χαμηλό σχήμα και πίεση σε όλο το γήπεδο, έδωσε τη δυνατότητα στους αθλητές μας, να ροκανίσουν τη διαφορά, και να φτάσουν στο 72-55, 7’ και 10” πριν τη λήξη του αγώνα. Πιέζοντας συνεχώς οι αθλητές του Συλλόγου μας και μπαίνοντας και οι ίδιοι στη διαδικασία να παίξουν σκληρά, απέναντι σε έναν αντίπαλο που ουκ ολίγες φορές έπαιξε αντιαθλητικά (σφυρίχθηκαν 3 αντιαθλητικά φάουλ εναντίον της Ίριδας) κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά σε μονοψήφιο (στους 8 πόντους) δύο λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού, με συνεχείς πόντους του Μιχάλη Τσάπα, από τη γραμμή των βολών αλλά και με ένα εκπληκτικό σερί τριπόντων του αρχηγού της ομάδας μας Γιώργου Χαχόλου έδωσε το σύνθημα ότι η Νέα Μάκρη δεν είχε πετάξει ακόμα λευκή πετσέτα. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο κάπτεν έπαιζε τραυματίας στο τελευταίο δεκάλεπτο (είχε υποστεί διάστρεμμα). Εκεί όμως ένας λάθος χειρισμός της μπάλας, σε κατοχή της ομάδας μας, έδωσε το δικαίωμα στους αντιπάλους να φτάσουν σε εύκολο καλάθι, απομακρύνοντας το όνειρο μιας επικής ανατροπής.

Το τελικό σκορ 82-72 που έγραψε ο φωτεινός πίνακας του κλειστού γηπέδου της Αγίας Τριάδας, έδωσε την κούπα του Υπερπρωταθλητή επάξια στην ομάδα της Ίριδας Πετρούπολης.

Στο τέλος του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες φωτογραφήθηκαν αγκαλιασμένες στο κέντρο του γηπέδου, μέσα σε κλίμα αλληλοσεβασμού και ευγενούς άμιλλας. Οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων για την κατάκτηση της κούπας ήταν όπως αναμενόταν έξαλλοι, και οι παίκτες της ομάδας μας, έκλεισαν τη σεζόν με ψηλά το κεφάλι, αποσπώντας τα συγχαρητήρια και την αναγνώριση όλων για το πολύ όμορφο και αθλητικό μπάσκετ που απέδωσαν.

Επόμενο ραντεβού στους αγωνιστικούς χώρους για την ομάδα μας, το φθινόπωρο του 2019… στη Β’ ΕΣΚΑ!